طراحی ادارات یک بانک در شهر استانبول

 

طراحی ادارات یک بانک در شهر استانبول

معماران گروه طراحی داخلی تیم barkirkure دفاتري را براي یک شرکت خدمات مالي بانك ING،واقع در استانبول تركيه طراحيكرده اند.پروژه بازسازي شعبه بانك ING تركيه در ماسلاك(maslak)،استانبول قرار دارد. این بانک نقش مهمی در اقتصاد شهر استانبول دارد. در استانبول است. در ابتدا، ما پروژه و برنامه كاري را با همكاري و مشاركت كارمندان انجام دادi و تلاش كرديم با شناخت از انتظارات و نياز هاي آنان فضايي با نشاط و مناسب فراهم آوريم.

 

نتايج به دست آمده از بررسي ها بيانگر آن بود كه اكثريت كاركنان از رنگ هاي به كار رفته و محل و نحوه قرار گيري اتاق هاي كار احساس رضايت نمي كنند چرا كه معتقدند تعداد اتاق هاي ملاقات نه تنها كافي نيست بلكه حتي به خوبي نيز طراحي نشده است. علاوه بر اين هيچ فضاي مشتركي براي تعاملات موجود نيست.٣/٤ كارمندان نيازمند فضايي مجزا براي داشتن تمركز كافي بر كارشان و ٩/١٠ آنها نیاز به تغییر مکان کاری در طی ساعات کارشان هستند. .٪‏٧٥ آنان از كافي نبودن نور و ٪‏٩٠ از شرايط تهويه نامناسب رنج ميبرند.اكثريت كارمندان دچار مشكلاتي چون سردرد و كمر درد هستند كه البته نتيجه خستگي بسيار است! مشكل قابل تأمل ديگر،  ميز هاي عريض و طويل و اتاق هاي اجرايي و اتاق هاي كنفرانس مجزا هستند كه به تعبيري از بين برندهي فضايي است كه ميتواند بهينه تر استفاده شود.دستاورد تمام اين بررسي ها تعیین نقشه راهبردي و استراتژي مناسب در طراحي اين پروژه ميباشد.

 

 

 

تلاش بر اين است كه اين ساختار منعطف و مناسب در تمامي بخش هاي ساختمان حاكم باشد.براي سهولت مديريت شرايط براي مديران و دستياران ميز هاي آنان در گوشه هايي از فضا قرار دارد.اتاق هاي كار در كنار پنجره ها قرار داده شده اند تا كارمندان از نور خورشيد لذت ببرند.اتاق هايي مانند اتاق هاي ملاقات كه به طور معمول به نورگيري كمتري احتياج دارند اكثراً در فضا هاي داخلي تعبيه شده اند.با حفظ و توجه به ساختار مركزي ساختمان،بخش ها و واحد هاي مشترك در اطراف اين مركز قرار گرفته اند.با بهره جستن از فوايد تكنولوژي امروز،اتاق هاي كار با قابليت حمل و جا به جايي طراحي شده است.هدف از طراحی داخلی اداری و اجراي اين ايده ايجاد دکوراسیون اداری مدرن و متفاوت براي انجام فعاليتي درست و متفاوت است.

 

 

 

 

براي درك بهتر برتري محل كار هاي قابل جابه جایی كه محيطي جايگزين را براي كار به وجود آورده است، بايد به اين نكته توجه داشت كه فضا هاي كاري استاندارد به ميز و محلي مشترك براي استفاده همگاني بدل شده اند.با انجام اصلاحات،ما عادت و روال استفاده از ميز و صندلی هاي هميشگي را بر هم زده ايم.ميز هاي بزرگي كه به اصطلاح "استفاده شخصي!" داشته اند،از بين رفته و كاركنان تنها بايد در جست و جوي مكاني براي قرار دادن لپ تاپ خود باشند.اين احساس آزادي و راحتي به آنان براي انجام كار بهتر انگيزه ميدهد.اين عبارت"جابه جايي" و تحرك تنها در دفاتر جديد بانك ING تركيه صدق نمي كند.در حال حاضر تمام ساختمان تحت پوشش اينترنت بي سيم است.تمام كارمندان شاغل و حاضر در مجموعه از وسايل ارتباطي عصر جديد و تكنولوژي گسترده براي برقراري ارتباط استفاده ميكنند كه البته اينترنت و داده بي سيم (wireless) به طور وسيع در دسترس است.براي اينكه سقف به حداكثر ارتفاع خود برسد و درك و تصوير كهنه را از فضاسازي به چالش بكشد،از سقف هايی بدون حفاظ و آزاد به جاي سقف هاي کاذب استفاده كرده ايم.تمام مشكلات سيستم مكانيكي با استفاده از سقف هاي مشبک دراطراف بخش داخلي و مركزي ساختمان حل شده است.تكنولوژي انسداد jet nozzle در بخش هاي اداري و اتاق هاي ملاقات به كار رفته است.

 

 

 

 

به اين طريق يكي از مشكلات مطرح شده قابل حل است.ما براي حفظ شادابي و پويايي كارمندان از روشي نو آورانه بهره جسته ايم.به همين علت رنگ ها و آگهي هاي تبليغاتي فضاي كاري را احاطه كرده و حس راحتي بودن در منزل را تداعي ميكند.ما ديدگاه جديدي را در استفاده از آشپز خانه ارائه داده ايم.كانتر هايي براي صرف غذا و نوشيدني موجود است و هم چنين فضا هاي شخصي براي تماس هاي خصوصي و منفذها و قفسه هايي براي قرار دادن متعلقات و نامه هاي الكترونيكي هر فرد ايجاد شده است.

 

 

 

 

با مديريت فضا هاي موجود،فضا هاي مشترك نقش و جايگاه مناسبي را در تمام ساختمان دارند.به عنوان نمونه در سالن هاي غذا خوري هر كس هر آنچه را احتياج دارد ميابد و نيز محلي را براي صحبت و تعامل با ديگر افراد.سالن هاي غذا خوري تبديل به قلب پروژه شده اند چرا كه آنرا به منظور استفاده چند گانه به بخش هايي تقسيم كرده ايم.اين عملكرد چند منظوره شامل ملاقات،مطالعه،مكالمه با افراد گوناگون و به وجود آمدن زمين بسكتبال شده است.سالن بزرگ و مجهز غذا يه جاي آنكه تنها براي سپري كردن ساعتي جهت صرف غذا باشد،تبديل به قلب تپنده اي براي پروژه و محلي مملو از فعاليت هاي متنوع براي كاركنان مي باشد.

 

 

 

 


→ مطلب قبلی مطلب بعدی ←

ارسال نظر